Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Francouzská Polynésie - základní informace

Oficiální název: Francouzská Polynésie
Hlavní město: Papeete
Počet obyvatel: 260 338
Rozloha: 4 167 km²
Měna: CFP francouzský tichomořský frank (XPF) = 100 centimů
Úřední jazyk: francouzština, tahitština

Obyvatelstvo
83% obyvatelstva je tvořeno Polynésany, žije zde také 5% menšina Asiatů, převážně Číňanů. Evropané a Američané představují 12% bělošskou menšinu. Více než polovina obyvatel se hlásí k protestantům, 30% je katolíků a dále jsou zde také mormoni, konfuciáni, buddhisté, judaisté a mnoho dalších sekt. V zemi je 98% gramotnost.

Ekonomika
Francouzská Polynésie je stát s nepříliš rozvinutou ekonomikou a je závislá na finanční pomoci z Francie. Největším zdrojem příjmů je cestovní ruch. Mnoho lidí pracuje ve službách a je jsou zde dobře rozvinutá rekreační zařízení. Mezi hlavní pilíře ekonomiky patří také zemědělství, lidé pěstují zejména zeleninu, vanilku, cukrovou třtinu, kokosové palmy a tropické ovoce, které je známo pro své léčivé účinky. Důležitý je také rybolov, lov perel, chov skotu a drůbeže. Na ostrovech není mnoho nerostného bohatství, těží se pouze kobalt. Pro export je určeno tropické dřevo, kobalt a výrobky z ryb.

Dějiny a kultura
Ostrovy byly osídleny již kolem roku 830 po Kristu. Prvními Evropany, kteří vstoupili na jejich pevninu byli Nizozemci a Španělé. Během 18. století byla Francouzská Polynésie obsazena Brity a později Francouzy. V roce 1880 byl francouzy sesazen poslední tahitský král a území bylo prohlášeno francouzskou kolonií. V roce 1957 dostaly ostrovy status francouzského zámořského teritoria a roku 1984 získaly vnitřní samosprávu. Francouzská Polynésie se snaží i dnes osamostatnit od Francie, jednou z příčin jsou francouzské jaderné pokusy.

Geografie
Francouzskou Polynésii tvoří 5 souostroví ležících v Jižním Pacifiku: Společenské ostrovy, Markézy, Gambierovy ostrovy, Tubuai a Tuamotu. Celkem pod tento stát spadá 118 ostrovů, které jsou vulkanického původu, ale některé tvoří pouze ploché atoly. Ostrovy jsou převážně hornaté s divokou přírodou a rostou zde nejrůznější tropické rostliny. Nejznámějším ostrovem je bezpochyby Tahiti ležící v souostroví Společenských ostrovů, jehož hlavním městem je Bora Bora. Na Tahiti leží také nejvyšší hora Polynésie Mt. Orohena s výškou 2241 metrů nad mořem. Na ostrovech panuje tropické podnebí s vysokými teplotami a také vysokou vlhkostí. Prší zde po celý rok, nejvydatněji však v období od ledna do dubna.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko